Vroče cikanje zmanjša stroške protikorozijske zaščite s podaljšanjem njihove življenjske dobe.Termični proces vročega pocinkovanja, ščiti kovinske izdelke pred rjo, optimira odpornost njihove površine pred mehansko obrabo in korozijo.
Nudimo vroče cinkanje v kadi 16 × 1,5 × 3.2 m, ter organiziramo prevoz za prevzem izdelkov.
Prednosti cinkanja
Cink je edini naravni element, ki zagotavlja uspešno in dolgotrajno zaščito pred rjo.
Konkurenčni začetni stroški – v večini primerov lahkih konstrukcij in njih delov velja pocinkovanje za cenejši strošek zaščite, kot nanašanje alternativne prevleke. Bistveno cenejši kot večslojni nanos barv.
Nizki stroški skozi čas – nizki začetni stroški in dolg obstoj protikorozijske zaščite predstavlja pocinkovanje enega najugodnejših načinov zaščite pred rjo.
Dolga življenjska doba – dolgoletne izkušnje so pokazale, da je pocinkovanje zelo uspešna protikorozijska zaščita, ki je obstojna skozi čas. Vsaj 20 – 40 let obstoja v industrijskih in obmorskih okoljih, v manj agresivnih okoljih pa od 50 do 100 let.
Trikratna zaščita – pocinkovanje zaščiti kovino na tri načine. Prvi je zaščitna plast cinka, ki ščiti površine pred vremenskimi pogoji. Drugi je trda površina, ki varuje pred odstranitvijo ali mehansko poškodbo površine. Tretji je galvanski oprijem cinka na kovino, kateri, v primeru površinske poškodbe na določenem območju, ne dovoli, da bi rja spodkopala oziroma prilezla pod zdravi del zaščite.
Hitra uporaba gradnji – ko je cinkanje končano, se lahko izdelke takoj uporabi za nadaljnjo montažo oz. obdelavo. Galvanski oprijem med kovino in slojem cinka pa nam zagotavlja nespremenjeno protikorozijsko zaščito neglede na nadaljnje preoblikovanje pocinkanih elementov.
Enostaven nadzor – cink se enakomerno razlije po vsej površini izdelka. Debelino nanosa cinka na kovino je mogoče enostavno izmeriti z magnetnim merilcem.
Hitri nanos – pocinkovanje se opravi zelo hitro, medtem ko je za štiri nanose barve potreben najmanj teden.
Postopek
Postopek obdelave vročega cinkanja
Razmastitev – prva operacija je odstranitev maščob s površine kovinskih delov. Razmaščevanje se opravi v vroči kopeli natrijevega hidroksida.
Dekapiranje – sledi jedkanje s kislino, katera s površine izdelkov odstrani vse oksidne delce.Izpiranje – s površine elementov se z izpiranjem odstrani vse ostanke kemičnih elementov predhodnih operacij.
Predgretje – kovinske dele se v posebni komori osuši in segreje na potrebno temperaturo, da v nadaljevanju procesa dosežemo optimalno združitev kovin.
Cinkanje – kovinske elemente se tako potopi v kad s cinkovo talino, katera je segreta na 450°C in začne se proces združevanja – galvanizacije in nanos sloja cinka na površino kovine.
Ohlajevanje – v izogib nepravilni oksidaciji površine cinka (bela rja) se izdelki ohlajajo v suhih in dobro prezračenih prostorih.
NAVODILA
Navodilo za pravilno konstruiranje izdelkov, ki bodo zaščiteni z vročim cinkanjem
Za izdelavo izdelkov, kateri bodo zaščiteni z vročim cinkanjem priporočamo uporabo kvalitetnih materialov s primerno kemično sestavo, saj le-ta vpliva na kakovost in izgled cinkove prevleke.
Zahteve kakovosti površine
Osnovni pogoj za kvalitetno pocinkovanje je čistost površine izdelka.
Na površini ne sme biti ostankov barve ali lakov, olj in maščob, varilnih sprejev, stare cinkove prevleke, drugih površinskih zaščit in ostankov varilne žlindre ali škaje. Ti namreč ogrožajo dober izid cinkanja in jih s predpripravo na cinkanje ni mogoče odstraniti.
Pomembno!
Prisotne maščobe razvijejo plin, kateri onemogoči optimalen oprijem cinka na površino. Maščobni deli se pri visokih temperaturah v procesu cinkanja uplinijo in preprečijo oprijem cinka na površino kovine, eksplozije pa lahko deformirajo ali poškodujejo združene dele.
Potrebno je:
- odstraniti tudi najmanjšo sled barve in barvnih napisov,
- odstraniti (s sežigom) lakirane dele,
- odstraniti olja in maščobe s površin elementov, preden jih združite z varjenjem, kovičenjem ali kakršnimkoli drugim spajanjem.
Priporočamo:
- detajlno odstraniti ostanke varilne žlindre (skorje) – (priporočljivo peskanje)
- izogibati se uporabi poroznih in oksidiranih materialov.
Ostanki varilne žlindre onemogočajo dober oprijem cinka.